Wonen in Rotterdam
Nederlands English
Terug

Kleine Burg aan de rand van het Zuiderpark is een zelfvoorzienend dorpje met 11 tiny houses

Klein wonen met grote idealen

Gemeente Rotterdam wil zoveel mogelijk mensen de kans bieden in Rotterdam te wonen. Daarom staat de gemeente ook open voor andere woonvormen. Zoals De Kleine Burg aan de rand van het Zuiderpark, een mini-dorpje met tiny houses waar bewoners zoveel mogelijk zelfvoorzienend leven.

‘Door off-grid te wonen besef je des te beter dat grondstoffen en voorzieningen, zoals gas, water en stroom, niet oneindig zijn maar kunnen opraken.’ Bewoners Thijs van Dalen en zijn vriendin Ella Theunissen vertelden in een interview voor Duurzaam.010 hoe dat is.

Zelf energie opwekken

Off grid betekent dat de bewoners geen gebruik maken van voorzieningen als gas, elektra en drinkwater. ‘Onze huizen zijn alleen aangesloten op de riolering’, vertelt Thijs. ‘Dat was een voorwaarde van het waterschap. We willen graag ons afvalwater zuiveren via een helofytenfilter, een zandfilter dat met behulp van bepaalde planten water zuivert. Maar daar zijn we dus nog over bezig. Het gaat overigens alleen om licht vervuild water, want we gebruiken een droogtoilet. Voor de rest zijn we zelfvoorzienend. Onze elektriciteit wekken we op met zonnepanelen. De energie slaan we op in een gemeenschappelijke batterij, zodat we ook buiten zonuren stroom hebben.

We maken drinkwater uit regenwater met een systeem dat ook op schepen wordt gebruikt. In de zomer koken we elektrisch, maar in de winter gebruiken we voor koken en verwarmen propaangas. Dat is redelijk duurzaam, want een bijproduct van aardgas. Echt duurzaam verwarmen is bij off grid wonen een uitdaging. In de winter leveren zonnepanelen gewoonweg te weinig energie om ook nog elektrisch te verwarmen. Wij hebben vloerverwarming op propaan, maar veel buren kiezen voor een houtkachel. Daarvoor zijn we nu op zoek naar de duurzaamste oplossing. Want erg milieuvriendelijk is zo’n kachel natuurlijk niet. Daarnaast staat een zonneboiler op ons verlanglijstje. […]’

Het ontstaan van Kleine Burg

Thijs en zijn vriendin zijn in Kleine Burg terechtgekomen door een openbare aanbesteding van de gemeente.  ‘Met een actieve kerngroep waren we op zoek naar een plek, maar hadden voor Rotterdam de hoop al een beetje opgegeven. Toen deze aanbesteding bekend werd, hebben we ons als groep ingeschreven. Daarbij kwam nogal wat kijken, want we moesten een gedetailleerd plan schrijven.

Niet alleen met plattegronden van de terreininrichting en de huisjes, maar ook met een plan voor het onderhoud en hoe we het terrein achterlaten als dit project na 10 jaar afloopt. Tijdrovend, maar op zich was het ook wel goed. Want je hebt van tevoren al heel wat dingen uitgezocht, zodat je snel aan de slag kunt. En dat was nodig ook, want een andere voorwaarde was dat we er binnen een half jaar na ondertekening van het huurcontract moesten wonen.’

‘Onze groep won de aanbesteding en na het ondertekenen van het huurcontract kregen we de sleutel van het hek. Dat was in de zomer van 2021.’

Bewoner Thijs

Samenwerken met gemeente Rotterdam

Voor dit project hadden de toekomstige bewoners veel contact met de gemeente, onder meer omdat er veel geregeld moest worden. ‘Fijn was het om vaste contactpersonen te hebben’, zegt Thijs. ‘Zij waren heel actief betrokken en konden zorgen dat we snel contact konden leggen met de juiste afdelingen van de gemeente. Zo moest elk huis een eigen omgevingsvergunning hebben. Best ingewikkeld en juridisch allemaal. Maar er was telkens wel ruimte om daarover te overleggen.’

Lastig was wel dat alles tijdens de coronapandemie geregeld moest worden. Dus zonder bij elkaar te komen of bij de gemeente langs te kunnen om zaken door te spreken. Veel gebeurde via videocalls. Ook konden we slechts eenmaal met een beperkt aantal mensen het terrein op. Lastig, want zo konden we ons plan alleen bepalen aan de hand van plattegronden van het terrein. Gelukkig hebben we architecten in onze groep die daar wel raad mee wisten.’

Thijs: ‘Onze groep won de aanbesteding en na het ondertekenen van het huurcontract kregen we de sleutel van het hek. Dat was in de zomer van 2021. We konden aan de slag op het terrein. En daar was niks. Het eerste dat we moesten doen was riolering aanleggen. Al zo’n driekwart jaar daarvoor waren Ella en ik begonnen met het bouwen van ons huis. In een loods. Ons huis bestaat uit drie delen, dat we pas op het terrein aan elkaar hebben gezet.’

Tiny Houses Kleine Burg – foto: Bart Maat

Tips voor wonen in een tiny house

‘Als je in een tiny house wilt wonen is de grootste uitdaging eigenlijk wel om een plek te vinden. En een gemeente die zo’n plek aanbiedt’, zegt Thijs. ‘Want wat dat betreft hebben we het hier in het Zuiderpark erg getroffen. We zijn blij dat dit in Rotterdam kan en dat de gemeente echt heeft gelet op wat mensen die in een tiny house willen wonen willen. En dit is natuurlijk een heerlijke plek. […].’

Andere tips zijn om gewoon te beginnen met ontwerpen en met bouwen als dat kan. Als je zorgt voor een concreet plan, is het voor de gemeente makkelijker om met je mee te denken en samen te werken. Ook gaan kijken bij andere initiatieven is belangrijk, voor inspiratie maar ook om van te leren.

Er is nog plek voor 1 extra Tiny House

Sinds de start van dit woonexperiment merken de bewoners dat de behoefte om tiny en duurzaam te wonen groot is. Ze gunnen dit anderen ook en hebben daarom plek gemaakt voor nog één Tiny House. De Kleine Burg is dus op zoek naar nieuwe buren! Wil je meer weten over dit project of heb je zelf interesse? Kijk dan op www.dekleineburg.nl.

Op de website van Duurzaam010 kun je het volledige interview lezen en op de website van de gemeente Rotterdam lees je meer over Tiny Houses.

Vorig artikel Verduurzamen? Daarmee bespaar je energie en geld en help je het milieu!
Volgend artikel Verduurzamen? Daarmee bespaar je energie en geld en help je het milieu!